Arhivă zilnică17 mai 2022

Târgul ofertelor educaționale din zona Dorohoi a debutat la Colegiul Național “Grigore Ghica”

Festivitatea de deschidere a Târgului Liceelor (12-14 mai 2022), proiect inițiat de Inspectoratul Școlar Județean Botoșani, a avut loc joi, 12 mai 2022, la Colegiul Național “Grigore Ghica” din Dorohoi, instituție gazdă a acestei primei ediții a ofertelor educaționale. Obiectivul principal al acestui proiect îl reprezintă promovarea ofertei de școlarizare a unităților de învățământ de nivel liceal și profesional din județul Botoșani pentru anul școlar 2022-2023.

Momentul festiv a fost marcat de prezența domnului primar, ing. Dorin Alexandrescu, care a felicitat atât gazdele, pentru organizarea impecabilă, cât și participanții la acest proiect bine-venit pentru școlile din zona Dorohoi.

Invitați de onoare, Orchestra “Mugurelul”, sub conducerea muzicală a domnului profesor Marcel Dupu, a încântat auditoriul cu piese reprezentative. Alături de aceștia a evoluat Formația de dansuri “Brâulețul”, instructor, prof. Constantin Dicu.

La eveniment au participat directorii liceelor prezente cu standuri, directori ai școlilor generale din zona noastră, cadre didactice și elevi.

Au fost prezente la eveniment următoarele licee:

• Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Sfântul Ioan Iacob” Dorohoi;
  • Liceul „Regina Maria” Dorohoi;
  • Liceul Tehnologic „Alexandru Vlahuță” Șendriceni;
  • Liceul „Dimitrie Cantemir” Darabani;
  • Liceul Teoretic „Anastasie Bașotă” Pomârla;
  • Școala Profesională „Sfântul Apostol Andrei” Smârdan;
  • Colegiul Național „Grigore Ghica” Dorohoi.

Elevii claselor a VIII-a sunt așteptați, și în zilele următoare, la corpul B al Colegiului Național „Grigore Ghica” Dorohoi, după următorul program:

– vineri, 13 mai 2022 – intervalul orar 10:00 – 18:00;

– sâmbătă, 14 mai 2022 – intervalul orar 10:00 – 13:00.

Vă așteptăm cu drag!

(prof. Monica Ifrim, consilier educativ)