Predau diversitate la orele mele și elevilor le place!

Proiectul va include elemente de diversitate și de multiculturalism pe care cadrele didactice le utilizează în activitățile curente de predare la clasă, ori în cadrul activităților extrașcolare, în forme interactive, atractive pentru elevi. Conceptul de diversitate implică respectarea diferențelor de rasă, etnie, gen, religie, vârstă, cultură, abilitate, orientare sexuală, statut social sau educație. În acest sens, educația inter și multiculturală se constituie în noi dimensiuni ale educației, destinate formării la elevi a unei conștiințe europene, cultivării respectului și a solidarității față de cultura altor popoare, dezvoltarea unor comportamente și atitudini inter și multiculturale, implicând simultan afirmarea fiecărei culturi cu normele sale specifice, dar și deschiderea către alte culturi.

Modulul I. Să facem cunoștință!

Pasul 1: Prezentarea elevilor/a cadrelor didactice pe un padlet.

Prezentare elevi

Pasul 2: Prezentarea școlii/a localității de unde provin (video, slideshow – youtube, slideshare, photopeach, photobuket etc.).

Modulul al II-lea Promovăm diversitatea!

1.Ziua Europeană a Limbilor (26 septembrie 2015)

2. Ziua Internațională a Oamenilor în Etate (1 octombrie 2015)

Ziua bunicilor

3.Ziua Națională pentru Comemorarea Victimelor Holocaustului din România (9 octombrie 2015)