• 0231 613 464
 • grigore_ghicavv@yahoo.com

EPAS – Școală-Ambasador

Voluntariatul în context European, activitate cu multă energie la Colegiul Național „Grigore Ghica” din Dorohoi

Echipa EPAS (Școală ambasador a Parlamentului European) de la Colegiul Național “Grigore Ghica” din Dorohoi, a organizat marți, 17 mai 2022, activitatea “Voluntariatul în context European”. Desfășurată în parteneriat cu Asociația pentru Protecția Consumatorilor Botoșani, (Ex – Centrul Europe Direct) și reprezentată de vicepreședintele executiv, domnul Radu Căjvăneanu, activitatea a avut drept grup țintă elevi din clasele IX – X și membrii programului EPAS.

Aceștia au primit informații utile despre Uniunea Europeană și au participat la o dezbatere despre voluntariat. Formatul întâlnirii a fost unul deosebit, domnul Radu Căjvăneanu implicând elevii în discuții antrenante, cu tact, profesionalism și umor. Materialele folosite i-au încântat pe elevi, și nu numai, acestea solicitând atât competențele hard, dar mai ales competențele soft (leadership, lucrul în echipă, intuiția, răbdarea, adaptabilitatea).

Mulțumim domnului Radu Căjvăneanu pentru pasiunea cu care și-a captivat audiența, pentru energia debordantă și, nu în ultimul rând, pentru disponibilitate.

(prof. Monica Ifrim, coordonator Școală ambasador a Parlamentului European)

Colegiul Național „Grigore Ghica” Dorohoi, Școală-Ambasador a Parlamentului European

Începând cu luna iunie 2021, Colegiul Național „Grigore Ghica” a obținut titlul de „Școală Ambasador a Parlamentului European“ din cadrul programului EPAS.

Coordonat de către Biroul de Informare al Parlamentului European (BIPE) în parteneriat cu Ministerul Educației Naționale și cu sprijinul Asociației APDD-Agenda 21, programul urmărește îmbunătățirea cunoștințelor despre Europa și democrația parlamentară europeană în rândul tinerilor. Prin activitățile propuse, aceștia se familiarizează cu posibilitățile pe care cetățenia europeană le oferă, precum și cu rolul pe care Parlamentul European îl joacă în procesul decizional european. În același timp, elevii vor afla ce înseamnă UE pentru viața lor de zi cu zi și ce pot face ei pentru ca Europa să fie, în viitor, așa cum și-o doresc.

Activitățile dedicate proiectului „(E)PAS-ul către o Europă așa cum ne-o dorim” sunt organizate, în anul școlar 2021-2022, de ambasadorii seniori, prof. Monica Ifrim, coordonator program și membrii prof. dr. Baroi Lidia, prof. Pavel Daniela, prof. Stegaru Viorica și prof. Agrăpinei Carmen; împreună cu ambasadorii juniori, elevi în clasele IX-X: Buliga Denisa Maria (clasa a X-a F), Cical Andreea (clasa a X-a F), Cîrcu Anca Marinela (clasa a IX-a C), Dascălu Miruna Sînzîiana (clasa a IX-a C), Găbinat Diana Maria (clasa a IX-a C), Golianu Oana Maria (clasa a X-a F), Lăbușteanu Ionela (clasa a IX-a C), Mirăuță Patricia Andreea (clasa a IX-a C), Nicorici Sandu Andrei (clasa a X-a F), Pintilei Rut, Pohoață Roberta Giorgia (clasa a X-a F), Scripniciuc Andreea (clasa a X-a F).

Vă invităm să vizitați punctele de informare din școală, dar și cele online pentru mai multe informații despre Parlamentul European, Uniunea Europeană, dar și despre activitățile organizate și desfășurate în cadrul programului EPAS – „Școli Ambasador ale Parlamentului European“ de către echipa liceului.

(Prof. Monica Ifrim, coordonator program EPAS)

instagram.com/cngg_dorohoi_epas

facebook.com/Colegiul-National-Grigore-Ghica-Dorohoi-Punct-informare-EPAS

 


„(E)PAS-ul către o Europă așa cum ne-o dorim”

Colegiul Național „Grigore Ghica” Dorohoi este una dintre cele 10 școli selectate să participe la programul EPAS – „Școli Ambasador ale Parlamentului European“ alături de licee din Cluj, Iași, București, Suceava, Hunedoara, Brăila, Constanța și Timișoara.

 

Echipa

Ambasadorii seniori:

 • prof. dr. Baroi Lidia
 • prof. Monica Ifrim
 • prof. Pavel Daniela

Ambasadorii juniori:

 • Hrițcu Alexandra – clasa a IX-A
 • Culicianu Elys-Narcis – clasa a IX-A
 • Hrițcu Alexandru-Marius – clasa a IX-A
 • Pojoga Luca-Alessandro – clasa a IX-A
 • Vicol Bianca-Alexandra – clasa a IX-A
 • Iacob Denisa-Ioana – clasa a IX-F
 • Ifrim Ana Maria – clasa a IX-F
 • Moga Andrada-Anastasia clasa a IX-F
 • Țari Maria-Alexandra – clasa a IX-F
 • Ciulei Sorana-Ioana – clasa a X-D
 • Murariu Diana-Elena – clasa a X-D
 • Pintilei Sara – clasa a X-D
 • Viziteu Miruna-Alexandra – clasa a X-D
 • Buliga Erika-Gabriela – clasa a XI-a G
 • Bighiu Denis-Gabriel – clasa a XI-a G

 

Informații

Coordonat de către Biroul de Informare al Parlamentului European (BIPE) în parteneriat cu Ministerul Educației Naționale și cu sprijinul Asociației APDD-Agenda 21, programul urmărește îmbunătățirea cunoștințelor despre Europa și democrația parlamentară europeană în rândul tinerilor. Prin activitățile propuse, aceștia se familiarizează cu posibilitățile pe care cetățenia europeană le oferă, precum și cu rolul pe care Parlamentul European îl joacă în procesul decizional european. În același timp, elevii vor afla ce înseamnă UE pentru viața lor de zi cu zi și ce pot face ei pentru ca Europa să fie, în viitor, așa cum și-o doresc.

Prezentare program EPAS_feb2021

Institutii UE

 

 

Activități

Colegiul Național „Grigore Ghica” Dorohoi își menține titulatura de Școală-Ambasador a Parlamentului European pentru al treilea an consecutiv

Materiale

Programul „Școli-ambasador ale Parlamentului European”

Spațiul învățării

Materiale didactice