Hidden in nature

HIDDEN IN NATURE

Prezentare proiect eTwinning

Proiectul  Hidden in nature  își propune atât creșterea gradului de conștientizare a elevilor cu privire la protecția naturii, dar și să-i facă pe elevi să-și dea seama că sunt responsabili pentru natură, în mod individual. Proiectul urmărește să sprijine elevii noștri să își dezvolte abilitățile de alfabetizare ecologică. Vor fi organizate diverse activități pentru a da posibilitatea de a privi natura dintr-o perspectivă diferită. În acest scop, se vor conștientiza unele teme ascunse în natură. În acest proces, vor fi utilizate tehnici de învățare, cum ar fi instrumentele web 2.0, învățarea prin descoperire, învățarea bazată pe proiecte, observarea sistematică etc.

În activitățile proiectului sunt implicați 22 de profesori și 157 elevi din 6 țări.

Țintele proiectului:

1. Creșterea interesului și dragostei elevului pentru natură.
  2. Socializarea elevului.
  3. Dezvoltarea simțului responsabilității elevului.
  4. Creșterea gradului de conștientizare a elevilor cu privire la protecția naturii.
  5. Formarea indivizilor productivi.
  6. Îmbunătățirea abilităților lingvistice ale elevilor prin comunicarea cu partenerii străini.
  7. Creșterea gradului de conștientizare a abilităților artistice ale elevilor.
  8. Oferirea unei noi perspective elevilor despre modul în care pot folosi știința în viața de zi cu zi.

Activitățile proiectului sunt complexe, diverse, stimulându-le elevilor dorința de cercetare și analiză, ajutându-i să descopere informații noi, ei folosind pentru aceasta instrumente Web 2.0 multiple. Ca rezultat al proiectului nostru, cooperarea și abilitățile de comunicare ale elevilor noștri se vor îmbunătăți. Prin creșterea interesului și a dragostei lor pentru natură, se va dezvolta conștientizarea protecției naturii. Elevii își vor da seama de interesul și abilitățile lor pentru artă și își vor descoperi potențialul. Pentru majoritatea activităților propuse elevii vor utiliza instrumente web 2.0 și își vor îmbunătăți abilitățile de utilizare a TIC în timpul studiilor.

Iată câteva dintre activități:

• Prezentarea membrilor cu ajutorul aplicației Pixton

• Realizarea calendarului 2021