Proiecte 2017-2018

1. Proiectul eTwinning: X ray – Blu ray from Marie Curie to Mariah Carey

Tema proiectului: o cronologie a invențiilor și catastrofelor din secolul XX.

Obiectivele proiectului: dezvoltarea abilităților de comunicare (limba maternă și străină, TIC) și a abilităților colaborative și antreprenoriale (precum flexibilitatea, adaptabilitatea, capacitatea de a gestiona conflictele și de asumare a riscurilor).

Proiectul se derulează în limba engleză și în limba franceză.

Proiectul reunește 20 de școli din 8 țări (România, Tunisia, Franța, Turcia, Grecia, Ucraina, Italia și Croația). În proiect sunt implicați 347 de membri, dintre care 324 de elevi și 23 de profesori.

Pași de lucru ai proiectului:

• Prezentarea elevilor participanți în forumuri și a școlilor prin intermediul instrumentelor digitale precum Padlet sau Thinglink;
  • Constituirea echipelor naționale printr-un formular google;
  • Negocierea sau alegerea invenției pe forumuri;
  • Prezentarea în colaborare a invenției prin poze, date, descrieri;
  • Crearea liniei de cronologie interactivă [TimelineJS] utilizând un document partajat [Foaie de calcul Google];

În acest proiect, din școala noastră participă 2 grupe:

1. O grupă de 12 elevi din clasele a X-a B și a X-a F, coordonați de doamna prof. Baroi Lidia (în limba franceză)

2. O grupă de 9 elevi din clasa a X-a B, coordonați de doamna prof. Nicorici Sonia (în limba engleză)

Din activitățile proiectului:

2. Proiectul eTwining: Welcome to our feasts’world/ Bienvenue dans notre monde de fêtes.

Motivația: Fiecare popor celebrează diferite evenimente religioase, naționale, culturale. Obiceiurile și tradițiile devin importante pentru identitatea națională. Activitățile proiectului valorifică diversitatea etnică, culturală și religioasă a școlilor/țărilor participante.

Obiective: Educație pentru multiculturalism, dezvoltarea competențelor de comunicare, dezvoltarea competențelor digitale.

Proiectul se derulează în limba engleză.

Proiectul reunește 20 de școli din 8 țări (România, Tunisia, Franța, Turcia, Grecia, Ucraina, Italia și Croatia). În proiect sunt implicați 318 de membri, dintre care 292 de elevi și 26 de profesori.

Activitățile proiectului:

• Promovarea sărbătorilor din fiecare țară/școală parteneră în proiect utilizând instrumente web 2.0.
  • Activități colaborative prin care elevii să conștientizeze varietatea formelor de exprimare a culturii.

Școala noastră participă la acest proiect cu 2 grupe:

1. Prima grupă este formată din 16 elevi din clasele a X-a și a XI-a, coordonați de prof. Baroi Lidia.
  2. A doua grupă formată din 18 elevi din clasele a IX-a și a XII-a, coordonați de prof. Pavel Daniela și Agrăpinei Carmen.

Din activitățile proiectului: