• 0231 613 464
  • grigore_ghicavv@yahoo.com

Proiecte 2019-2020

Reshaping formal through non-formal and digital

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Parteneri:

Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Ks. Józefa Tischnera w Limanowej, POLONIA

Elsterschloss-Gymnasium, GERMANIA

ISIS „V. Corrado”, ITALIA

LTD school N1, GEORGIA

Sıdıka Akdemir Bilim ve Sanat Merkezi, TURCIA

Sıdıka Akdemir Bilim ve Sanat Merkezi, TURCIA

 

Durata proiectului: noiembrie 2019 – iunie2020

Descrierea proiectului:

Proiectul propus face parte din programul ERASMUS +, KA1, și se adresează profesorilor și elevilor care doresc să-și îmbunătățească abilitățile IT, prin schimbul de bune practici bazate pe instrumente și instrumente digitale. Elevii și profesorii lor vor împărtăși experiențele cu privire la utilizarea instrumentelor TIC și a strategiilor non-formale în mediul formal. Astfel, studenții vor descoperi cum școala din alte țări abordează disciplinele formale prin activități nonformale și instrumente TIC.

 

Obiective:

  • dezvoltarea competențelor TIC;
  • pentru a dezvolta instrumente TIC (WordArt, Mindomo, Mentimeter, Proiectare, Cuvinte încrucișate și Quiz-uri, Mind Maps și Word Clouds, Edpuzzle, Crearea unui Avatar, Utilizarea Google Earth: Virtual Travel, Podcast)
  • pentru a crește încrederea elevilor în utilizarea instrumentelor de socializare web 2.0.
  • să dezvolte competențe cu privire la aplicarea educației nonformale în diferite medii formale;
  • să dezvolte instrumente (un ghid, un joc digital etc.) despre modalitățile de aplicare a educației nonformale;
  • să împărtășească metodele de creativitate în clasă;
  • să dezvolte competențe de comunicare în limba engleză;
  • să-și promoveze sistemul școlar.