Performanțele Bacalaureatului la GHICA!

Ca în fiecare an, elevii de clasa a XII-a de la Colegiul Național „Grigore Ghica” s-au mobilizat pentru a finaliza cu bine studiile liceale.

Tinerii care au alcătuit Promoția 2023 se pot mândri cu următoarele performanțe:

1. PROMOVABILITATE de 100%. Toți cei 205 elevi înscriși la începutul anului școlar 2022-2023 în șapte clase terminale au absolvit cu succes, rezultând un procent care ne situează pe locul I între liceele dorohoiene și printre primele din județ.
  2. Participare majoritară la Bacalaureat – 98,54% (doar trei elevi au decis să nu se înscrie în prima sesiune).
  3. Participare de 100% la probele scrise – toțí cei 202 s-au prezentat la examen.
  4. Din seria curentă au promovat 84,16% dintre candidați.
  5. S-au obținut 12 note de 10 la diverse discipline.
  6. Pe tranșe de medii, statistica arată astfel:
  • 19% între 9-10
  • 32% între 8-9
  • 27% între 7-8
  • 22% între 6-7.

După cum se observă, notele obținute respectă curba lui Gauss, cu un vârf în cazul mediilor cuprinse între 8 și 9.

Ne așteptăm ca procentul de promovare să depășească 90% după a doua sesiune de Bacalaureat.

Felicitări dragi absolvenți și mult succes la admiterea în învățământul superior!

Director adjunct, prof. Pădurariu Silviu Petru