Colegiul Național ”Grigore Ghica”, performanță și tradiție la chimie

Ediția a X-a a concursului de chimie ”Academician Cristofor Simionescu”, organizat de Facultatea de Inginerie Chimică și Protecția Mediului “Cristofor Simionescu” din Iași,  s-a desfășurat și în anul 2022 cu implicarea unui număr foarte mare de elevi din întreaga țară. Acesta se prezintă ca o competiție care creează o atmosferă concurențială, permițând descoperirea și promovarea liceenilor iubitori de chimie.

Elevii Colegiului Național ”Grigore Ghica” din Dorohoi au continuat tradiția acestei instituții obținând, așa cum s-a întâmplat și în anii anteriori, premii și mențiuni:

• Buțincu Adelina-Maria, clasa a XI-a, științe ale naturii,  premiul I
  • Apostol Ilinca, clasa a XI-a, științe ale naturii,  premiul al III-lea
  • Moșneguțu Rareș, clasa a XI-a, științe ale naturii,  mențiune
  • Cojocariu Antonio, clasa a XI-a, științe ale naturii,  mențiune
  • Avîrvarei Răzvan, clasa a X-a, științe ale naturii,  mențiune
  • Olteanu Irina, clasa a X-a, științe ale naturii,  mențiune
  • Rurac Sabina, clasa a X-a, științe ale naturii,  mențiune
  • Baltă Erika, clasa a X-a, științe ale naturii,  mențiune

Felicitări pentru implicare, pentru rezultatele obținute și succes în viitoarele competiții!