Colegiul Național “Grigore Ghica” Dorohoi vizitat de miniștrii  Attila Cseke și Marius Budăi

Vineri, 14 decembrie 2021, noul corp de clădire al Colegiului Național „Grigore Ghica” Dorohoi a fost vizitat de ministrul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, Attila Cseke, alături de Marius Budăi, ministrul Muncii și Protecției Sociale, deputații Dan Șlincu și Alexandra Huțu, senatorul Lucian Trufin,  Doina Federovici, președinte Consiliul Județean Botoșani; Dorin Birta, vicepreședinte Consiliul Județean Botoșani; Dorin Alexandrescu, primarul municipiul Dorohoi; Cristian Dogaru, viceprimarul municipiul Dorohoi și Angel Gheorghiu, primarul orașului Bucecea.

Oficialitățile au vizitat instituția de învățământ, în prezența domnilor directori Șlincu Georgel și Pădurariu Silviu și au fost impresionate de conceptul arhitectural modern și primitor, cu clase luminoase și holuri generoase, precum și de exteriorul colegiului, amenajat cu locuri destinate socializării elevilor pe timpul pauzelor. De asemenea, au remarcat dotările fiecărei clase, precum și din laboratorul de informatică, toate acestea aducând un plus ca elevii, sufletul municipiului Dorohoi, să aibă toate condițiile de a învăța într-un spațiu generos și modern.

Delegația oficială a salutat prezența profesorilor care au participat la acest eveniment deosebit.

(Comunicat de presă)