Colegiul Național „Grigore Ghica” Dorohoi – multiple performanțe la Olimpiada de Tehnologia Informației

Noi rezultate deosebite obținute de elevii Colegiului Național „Grigore Ghica” la olimpiadele școlare. Sâmbătă, 22 aprilie 2023, la etapa județeană a Olimpiadei de Tehnologia Informației  au participat șapte elevi din colegiul nostru, coordonați de prof. Drăghici Cristina Ionela.

Toți elevii participanți s-au întors acasă cu premii:

1. Pojoga Luca Alessandro, clasa a XI-a A, secțiunea TIC, Premiul I și calificare la etapa națională;
  2. Căliman Alexandru Daniel, clasa a IX-a A, secțiunea TIC, Premiul II;
  3. Condurache Matei Mihail, clasa a X-a B, secțiunea TIC, Premiul II;
  4. Poraicu Alin Paul, clasa a X-a B, secțiunea TIC, Premiul II;
  5. Ciobănașu Rareș Sebastian, clasa a X-a A, secțiunea TIC, Premiul III;
  6. Ciobănașu Teodor, clasa a IX-a A, secțiunea TIC, Premiul III;
  7. Hrițcu Alexandru Marius, clasa a XI-a A, secțiunea C#, Mențiune.

Olimpiada de Tehnologia Informației  are două secțiuni: secțiunea TIC, unde proba constă în rezolvarea practică a unor sarcini de lucru care vizează elemente de tehnoredactare, utilizarea bazelor de date, gestiunea paginilor web, elemente de design, elemente de prelucrare a imaginilor, elemente de prelucrare audio/video etc. și secțiunea C#, unde proba constă în realizarea unei aplicații utilizând produsele din suita Microsoft Visual Studio care vizează elemente de implementare a algoritmilor, elemente de design, interfață, utilizarea bazelor de date, module web etc.

Rezultatele obținute de cei șapte elevi sunt cu atât mai remarcabile cu cât numărul participanților la etapa județeană a Olimpiadei de Tehnologia Informației din acest an a fost considerabil – 95 de elevi din liceele județului Botoșani.

Felicităm elevii participanți și îi urăm succes elevului Pojoga Luca Alessandro care va reprezenta județul Botoșani la etapa națională a Olimpiadei de Tehnologia Informației, în perioada 25-28 mai 2023 la Târgoviște, jud. Dâmbovița.