Colegiul Național „Grigore Ghica” Dorohoi – calificare la etapa națională a Olimpiadei de argumentare, dezbatere și gândire critică “Tinerii dezbat” 2022

Etapa județeană a Olimpiadei naționale de argumentare, dezbatere și gândire critică „Tinerii dezbat” s-a desfășurat în perioada 28 – 29 mai 2022 la Liceul de Artă „Ștefan Luchian” din Botoșani.

La festivitatea de deschidere au fost prezenți reprezentanți ai Inspectoratului Școlar Județean Botoșani: prof. dr. Ada Alexandrina Macovei, Inspector Școlar General; prof. Bogdan Suruciuc, Inspector Școlar General Adjunct, prof. dr. Daniela Pintilei, Inspector Școlar Proiecte Educaționale; prof. Gianina Butescu, Inspector Școlar Proiecte Educaționale.

La această etapă au participat 85 de elevi de la 11 licee: Colegiul Național „Mihai Eminescu” Botoșani, Colegiul Național „August Treboniu Laurian” Botoșani, Liceul de Artă „Ștefan Luchian” Botoșani, Colegiul Național „Grigore Ghica” Dorohoi, Colegiul Tehnic „Gheorghe Asachi” Botoșani, Liceul Pedagogic „Nicolae Iorga” Botoșani, Liceul Tehnologic „Nicolae Bălcescu” Flămânzi, Colegiul Economic „Octav Onicescu” Botoșani, Liceul Teoretic „Dr. Mihai Ciucă” Săveni, Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Sfântul Ioan Iacob” Dorohoi, Liceul „Regina Maria” Dorohoi.

Echipele Colegiului Național “Grigore Ghica” Dorohoi au fost reprezentate de membrii Clubului de dezbateri academice “CNGG Debate” coordonat de prof. Monica Ifrim și prof. Daniela Pavel, ambele având și calitatea de arbitru principal în cadrul olimpiadei. De asemenea, în calitate de arbitru shadow, a participat și domnul prof. Negru Corneliu.

După două zile de meciuri, în clasamentul pe vorbitori, cele două echipe ale Colegiului Național “Grigore Ghica” Dorohoi s-au situat în top 10.

La secțiunea „Începători”, echipa alcătuită din elevele Antochi Andreea Cosmina (clasa a X-a D), Pintilei Rut (clasa a IX-a C) și Scripniciuc Andreea Nicoleta (clasa a X-a F), pregătite de doamna prof. Pavel Daniela, a obținut Locul al III-lea.

La secțiunea „Avansați” au participat elevele Pintilei Sara (clasa a XI -a D), Ungureanu Andreea Cristina (clasa a XI-a D) și Viziteu Miruna Alexandra (clasa a XI-a D), pregătite de doamna prof. Ifrim Monica. Eleva Pintilei Sara s-a clasat pe Locul I și va reprezenta județul Botoșani la etapa națională care va avea loc la Piatra Neamț în luna iulie.