CNGG – de două ori ȘCOALĂ de CHIMIE și aproape 20 de premii și mențiuni la Concursul de Chimie Magda Petrovanu

Anul școlar 2022-2023 aduce reluarea unei competiții de prestigiu la nivel național – Concursul de Chimie Magda Petrovanu, organizat de Facultatea de Chimie a Universității  Al.I. Cuza, Iași.

Colegiul Național „Grigore Ghica” a fost răsplătit cu numeroase premii și mențiuni acordate pentru performanțele deosebite și pentru implicarea elevilor și a profesorilor în activități specifice. De două ori premiat cu diploma „Școală de Chimie” pentru rezultate remarcabile, a obținut și trei premii „Profesorul de Chimie” pentru întreaga activitate realizată cu elevii.
Premiile acestora au fost pe măsura dublei titulaturi „Școală de Chimie”:

• Leonte Raluca, clasa a XII-a, Premiul I
  • Buțincu Adelina, clasa a XI-a, Premiul II
  • Apostol Ilinca, clasa a XI-a, Premiul III
  • Apetrei Smaranda, clasa XII-a, Premiul III
  • Rădăuceanu Marta, clasa a IX-a, Premiul III
  • Avîrvarei Răzvan, clasa a X-a, Premiul III
  • Aciobăniței Alexandra, clasa a X-a, Premiul III
  • Posteucă Lojniță Maria, clasa a X-a, Premiul III
  • Moșneguțu Rareș, clasa a XI-a, Mențiune
  • Berechea Isabela, clasa a XI-a, Mențiune
  • Cojocariu Antonio, clasa a XI-a, Mențiune
  • Olteanu Irina, clasa a X-a,  Mențiune
  • Topală Sarah, clasa a IX-a, Mențiune

Felicitări tuturor elevilor pentru rezultatele remarcabile obținute, pentru pasiunea și perseverența dovedite în activitatea lor și pentru că au demonstrat, din nou, faptul că misiunea Colegiului Național „Grigore Ghica” se împlinește frumos prin tinerii care studiază aici.