Premii la început de an școlar la Colegiul Național „Grigore Ghica” Dorohoi

Anul școlar a început „cu dreptul” la Colegiul Național „Grigore Ghica”. După elevele-scriitoare premiate vineri, au urmat elevii-oratori.

Sâmbătă, 26 septembrie, șapte elevi ai colegiului au participat la ediția a V-a a Concursului Național de Argumentare Oratorică „Nicolae Iorga”, înscris în CAEN. Concursul s-a desfășurat la Colegiul Național „Mihai Eminescu” din Botoșani și a fost organizat în colaborare cu Asociația Regională de Dezbatere, Oratorie și Retorică (ARDOR) Moldova.

Confruntarea a constat în argumentări impromptu (improvizații pe teme date, cu timp redus de gândire) și a avut două secțiuni: în limba română și în limba engleză.

Elevii premiați au fost:
– la secțiunea în limba română: – Clim Liliana, clasa a XII-a D – locul I și 100 de lei și Ostafe Albert, clasa a X-a D, locul III și 50 de lei
– la secțiunea în limba engleză: Gociu Miruna, clasa a X-a D, mențiune.

Profesorii coordonatori au fost: Puiu Otilia-Mariana, Pavel Daniela, Axiniei Iolanda. După cum se pare, de cu toamnă încep să se numere… premiile la „Grigore Ghica”.

Razvan Vieriu