Întâlnire transnațională la Colegiul Național „Grigore Ghica”, Dorohoi

La Colegiul Național „Grigore Ghica” se desfășoară, în săptămâna aceasta, 9-15 noiembrie, prima reuniune transnațională  în cadrul unui parteneriat Erasmus+.

Oaspeții sunt elevi și profesori din cele trei țări partenere: Germania (țara coordonatoare), Spania și Polonia. Proiectul, sugestiv denumit „Sick or sound: enhancing youngEuropeans´competences to achieve health and prevent diseases”, are drept scop principal dezvoltarea competențelor elevilor europeni în domeniul prevenirii bolilor și promovarea unui stil de viață sănătos.

Delegația germană este formată din 10 elevi provenind de la Schönborn-Gymnasium Bruchsal și 2 profesori, Simone Schönung (coordonator al proiectului) și Jürgen Mittag, directorul instituției. Din partea instituției poloneze (ZespolSzkol i Przedszkola din Domosławice) participă 6 elevi, fiind însoțiți de Agnieszka Strusinska, profesor de engleză și Janusz Łach, profesor de informatică. Grupul  spaniol provine de la Institutul Pons d’Icart din Tarragona și este format din 5 elevi, care au venit însoțiți de Carlos Ivo Jerez Rodríguez, profesor de biologie și Conchi Vaz Cuevas, profesor de chimie. Elevii au fost găzduiți în familii, iar pe parcursul vizitei vor participa la acțiunile proiectului împreună cu elevii din colegiul „Grigore Ghica”.

Musafirii s-au declarat impresionați de primirea călduroasă și de profesionalismul echipei române de proiect, alcătuită din profesorii: Bogdan Muraru (coordonator), Otilia Puiu, Gianina Cucoreanu și Daniela Adăscăliței. Coordonatorul german este deja convins de faptul că aceste reuniuni (urmează întâlnirile din celelate trei țări partenere) vor  prilejuio bună cunoaștere a celor implicați, a realităților specifice fiecărei instituții și fiecărei țări. Deocamdată, după primele două zile în Dorohoi, oaspeții au fost iremediabil cuceriți, printre altele, de renumitele poale-n brâu moldovenești.

20151114_100953

Razvan Vieriu