Elevii și profesorii Colegiului Național „Grigore Ghica” Dorohoi și-au unit forțele pentru o natură curată

Sâmbătă, 21 septembrie 2024, elevi cu spirit ecologic și voluntar ai Colegiului Național „Grigore Ghica”, alături de profesori activi și implicați, au luat parte la cea de-a XI-a ediție a Zilei de Curățenie Națională, „Let᾽s Do It, Romania!”.

Cu sprijinul Primăriei Municipiului Dorohoi, care a pus la dispoziția voluntarilor mănuși și saci menajeri, aceștia au adunat deșeurile din parcul Brazi. Activitatea de ecologizare a fost primită cu mult entuziasm de tinerii colegiului nostru, care au înțeles că este important să fim responsabili și atenți la tot ce ne înconjoară.

„Let᾽s Do It, Romania!” este cea mai mare mișcare socială din România, o zi în care proiectele de mediu și de implicare ecologică ies în evidență, prin resursele impresionante folosite.

Ziua Curățeniei Naționale ne aduce aminte să avem grijă și respect față de mediu, să credem în această cauză, prin acțiunile concrete din fiecare zi; și să dăruim Pământului bucuria unei zile în care respiră mai bine!

Doar împreună putem face din această planetă un loc mai bun; scopul declarat al acestui eveniment este tocmai să ne reamintească faptul că suntem cu toții responsabili de lumea în care trăim, iar protejarea mediului înconjurător trebuie să fie un stil de viață.

Să fim preocupați mereu de ceea ce este bun, corect, frumos și adevărat! Și să păstrăm Pământul cât mai sănătos și curat!

Consilier educativ, prof. Monica Ifrim