C.N. „Grigore Ghica” – Taraba cu fericire

Printre acorduri de colinde cu miros de brad și sărbătoare, un grup de elevi de la Colegiul Național „Grigore Ghica” Dorohoi au decis că sărbătoarea Crăciunului nu se rezumă doar la globuri, concerte caritabile și cadouri în cutii de pantofi. Ei au demonstrat că acesta este sărbătoarea solidarității, încrederii și empatiei, a muncii în echipă și a implicării active, o sărbătoare în care, utilizând propriile resurse, competențe și aptitudini, poți contribui la fericirea unei persoane din comunitatea ta.

Ajutați și coordonați de consilier psihopedagogic prof. Cristina Bucșă, prof. Xenia Constantin, prof. Ersilia Iacob și prof. Luminița Ignat,  150 de elevi din clasele  aX-aaXII-a  ai C.N. „Grigore Ghica” au implementat proiectul de antreprenoriat social TARABA CU FERICIRE. Tinerii antreprenori au produs, confecționat, cumpărat diverse obiecte specifice sărbătorii Crăciunului pe care le-au vândut colegilor în cadrul târgului Fericirea dă cu rest. Lucrând în echipă, creând și administrând eficient capitalul, elevii au reușit să maximizeze profitul. Banii strânși vor fi donați unor elevi din colegiu, care de-a lungul timpului au dat dovadă de determinare și perseverență în ciuda greutăților financiare cu care s-au confruntat.

DSC03133 DSC03131 DSC03129 DSC03126

Razvan Vieriu