Arhivă anuală 20 decembrie 2017

Craciun la CNGG

Bucurie avem ca si in acest an sa incepem sarbatorile de iarna impreuna cu Spectacolul de Craciun al Colegiului National ,,Grigore Ghica”. Astazi (20 Decembrie), mai multi elevi ai colegiului au pregatit momente speciale, de la cantec sau dans pana chiar la actorie.

Săptămâna „Altfel” | Colegiul Național „Grigore Ghica”

În link-ul de mai jos găsiți informații legate de Săptămâna „Altfel”.

Colegiul_National_Grigore Ghica_Dorohoi.docx

CREAREA UNUI SISTEM IMUNOLOGIC

Elevii au creat un poster cu sistemul imunitar uman.

Materiale : coală duplex, markere, lipici, coli colorate, guase, carioci.

ELEVI AI COLEGIULUI NAȚIONAL „GRIGORE GHICA” ÎN VIZITĂ TRANSNAȚIONALĂ

În perioda 13-20 noiembrie 2016 a avut loc a treia reuniune transnațională de învățare/formare/predare din cadrul proiectului Erasmus+ “SOS- Sick or Sound – Enhancing Young Europeans Competences to achieve health and prevent diseases” nr. de ref. 2015-1-DE03-KA219-013556_2 care s-a desfășurat la Institut Pons D’Icar, Tarragona, Spania.

Delegația Colegiului Național „Grigore Ghica” Dorohoi a fost formată din 10 elevi (Mirăuță Naomi, Prelipceanu Arina Georgiana, Lepărdă Andreea, Slabu Constantina Roxana, Țurcan Mădălina, Pădurariu Ștefan Alexandru, Duceac Cătălina, Apăscăriței Anda, Cojocariu Estera, Dumitraș Andra Valentina) și 2 profesorii însoțitori (Pavel Daniela și Puiu Otilia Mariana)

Elevii colegiului au experimentat timp de o săptămână stilul de viață al adolescenților din orașul Tarragona, Spania.

Participare a Colegiului Național „Grigore Ghica” Dorohoi, la Olimpiada de Română

Un alt copil remarcabil a adus Colegiului Național „Grigore Ghica” un rezultat care nu poate fi decât motiv de mare mândrie. Este vorba despre Sara Beșleagă, elevă în clasa a X-a D, care a obținut premiul I la etapa județeană a Olimpiadei de Limbă, Comunicare și Literatură Română și va participa la etapa națională, care se va desfășura, anul acesta, la Alba-Iulia.

Pentru Sara, această performanță este o recidivă – în clasa a VII-a, a luat mențiunea I la etapa națională a aceleiași olimpiade. Așadar, se poate vorbi deja despre un obicei. Dintre cele mai frumoase, bineînțeles.

Performanță la Colegiul Național „Grigore Ghica”, Dorohoi

3

A început acea perioadă, așteptată în orice școală, în care munca, dedicarea și eforturile elevilor și ale profesorilor își primesc răsplata. La Colegiul Național „Grigore Ghica”, Dorohoi, această răsplată s-a concretizat, printre altele, în rezultatele elevilor participanți la concursuri și olimpiade școlare. Dat fiind faptul că aceste concursuri se desfășoară la date diferite, îi avem, de data aceasta, în vedere doar pe matematicieni.

Cinci elevi de excepție vor reprezenta colegiul și județul la etapa națională a Concursului de Matematică Aplicată „Adolf Haimovici”, care se va desfășura la Iași, în perioada 19-21 mai 2017. Este vorba despre:

Elev al Colegiului Național Grigore Ghica Dorohoi, premiat la Concursul „Alege este dreptul tău”

2

La Colegiul Economic Octav Onicescu” Botoșani, sâmbătă, 11 martie, a avut loc faza județeană a Concursului de protecția consumatorilor „Alege este dreptul tău”. Concursul a avut ca temă „Drepturile consumatorilor în era digitală”, fiind organizat pe trei categorii.

O elevă a Colegiului Național „Grigore Ghica” Dorohoi, a obținut titlul de „Elev de 10”

1

Capitala a fost gazda uneia dintre cele mai importante festivități create de studenți, pentru studenți, menită să transmită un mesaj la unison cu privire la importanța educației, a voluntariatului, a dezvoltării personale și nu în ultimul rând, a importanței promovării valorilor. Vineri, 24 februarie 2016, a avut loc în sala C.A. Rosetti a Palatului Parlamentului prima ediție a galei studențești, „Gala de 10”.

Prin acest proiect, Uniunea Națională a Studenților din România a recompensat 10 studenți și 10 elevi cu merite școlare și profesionale deosebite. De asemenea, din dorința de a promova voluntariatul, au fost premiați 5 studenți voluntari și 5 organizații studențești care s-au remarcat prin activitățile desfășurate pe parcursul anului 2016.

Printre elevii ce au obținut titlul de „Elev de 10” se numără și dorohoianca Cezara Mîndrescu, elevă la Colegiul Național „Grigore Ghica” din Dorohoi, actual Președinte al Consiliului Județean al Elevilor Botoșani.