Arhivă zilnică12 aprilie 2016

Ziua Mondială a Sănătății marcată la Colegiul Național „Grigore Ghica” Dorohoi

Ziua Mondială a Sănătății, celebrată în fiecare an în data de 7 aprilie, reprezintă o oportunitate pentru locuitorii din orice comunitate să se implice în activități care pot duce la o stare de sănătate mai bună.

Tema pentru anul 2016 a fost DIABETUL, o temă de maximă importanță pentru toți oamenii de pe planetă și pentru multe părți interesate, incluzând guvernele, societatea civilă, sectorul privat, precum și agențiile interguvernamen-tale.

Pentru a marca așa cum se cuvine Ziua Mondială a Sănătății, elevii Colegiului Național „Grigore Ghica” Dorohoi au desfășurat activități interesante și educative în cadrul proiectului Eramus Plus KA2 „Sick or Sound”.img1

În acest context, elevii claselor a 9-a A, a 9-a B, a 11- a C și a 12-a B, coordonați de prof. RomanGhe. și prof. Luncă Ghe., au realizat pliante pe tema zilei de anul acesta, pe care ulterior le-au împărțit elevilor liceului. Elevii clasei a 11-a F au creat și prezentat postere care să încurajeze un stil de viață sănătos și o dietă echilibrată. Elevii claselor a 10-a D si a 11-a D, coordonați de prof. Puiu Otilia și prof. Cucoreanu Gianina au realizat autocolante cu idiom-uri în limba engleză cu referire la sfera sănătății. Elevii clasei a 10-a B, coordonați de prof. Ciprian Mîndrescu, au realizat eseuri pe tema obezității, a diabetului și a hipertensiunii, dar și diferite postere cu caracter informativ. De asemenea, pe parcursul pauzelor, elevii, coordonați de profesorii de sport, au executat diferite exerciții în vederea unei dezvoltări armonioase a corpului și a unui stil de viață sănătos.

Ziua a fost incheiată cu un Fun Run la stadionul municipal. „Sănătatea e darul cel mai frumos și mai bogat pe care natura știe să-l facă” – Michel de Montaigne