Colegiul Național „Grigore Ghica” Dorohoi, își pregătește viitorii absolvenți

Elevii de clasa a XII-a ai Colegiului Național „Grigore Ghica”, joi 24 septembrie, au avut șansa de a se întâlni cu doi dintre cei mai buni foști elevi ai liceului. Cu nostalgia anilor de școală, Mihaela Apetroaie-Cristea și Cosmin Crihan au împărtășit cu plăcere o parte a experienței lor universitare celor care vor deveni peste un an studenți.

Mihaela a absolvit studiile de licență la University of Southampton, specializarea Inginerie Aerospațială. Dacă simțiți impulsul de a vă scoate deja pălăria, trebuie să mai aflați că a absolvit cu first class honour, cea mai înaltă distincție acordată de universitățile din Marea Britanie, fapt care îi permite începerea studiilor de doctorat la aceeaș iuniversitate, din noiembrie anul acesta.

Cosmin este student înanul II la Facultatea de Automatică și Calculatoare a Universității Tehnice „Gheorghe Asachi” din Iași, unde a intrat primul, terminând anul I cu media 9,72. În vacanța de vară, împreună cu trei colegi, a creat aplicația de înscriere a facultății. Și pentru el – jos pălăria.

Informațiile pe care cei doi le-au oferit viitorilor studenți au vizat condițiile de înscriere la facultate, calculul mediei de admitere, cursuri și seminarii, materii studiate, oportunități de angajare în timpul facultății și după absolvire, mari companii care angajează studenți și absolvenți ai celor două universități. În plus, Mihaela s-a referit și la posibilități de împrumuturi acordate de Guvernul britanic pentru studii, la sistemul de reducere a taxei de școlarizare în funcție de venitul familiei și la cheltuielile de întreținere în diferite regiuni din Marea Britanie.

Desfășurată în Aula colegiului, întâlnirea a fost la fel de plăcută pentru ambelepărți și se vrea a fi începutul unei frumoase tradiții.

20150924_132205 20150924_132224 20150924_132239 20150924_132243 20150924_132252 20150924_132256

Razvan Vieriu