„Săptămâna legumelor și fructelor donate” la Colegiul Național „Grigore Ghica” Dorohoi

„Săptămâna legumelor și fructelor donate” este o activitate cuprinsă în Calendarul Activităților Educative Naționale, fiind un demers al Strategiei Naționale de Acțiune Comunitară (SNAC).

În Proiectul „Darul bucuriei de la noi pentru ei” s-au implicatelevii din clasele IX-XII, coordonați de cadrele didactice ale Colegiului: director, prof. Cucoreanu Gretti, prof. Adăscăliței Daniela, prof. Anechi Loredana, prof. Agrăpinei Carmen, prof. Azoicăi Daniela, prof. Baroi Lidia, prof. Bucșă Cristina, prof. Constantin Xenia, prof. Codreanu Marinela, prof. Drăghici Cristina, prof. Gherman Wily, prof. Gherasim Daniela, prof. Jîșcanu Claudia, prof. Ignat Luminița, prof. Lipșa Crina, prof. Luncă Gheorghe, prof. Mistrinescu Lucica, prof. Muraru Bogdan, prof. Nechifor Cristina, prof. Nicorici Sonia, prof. Păduraru Silviu, prof. Stegaru Viorica și prof. Stoica Iulia Maria.

Activitățile desfășurate în cadrul acestei acțiuni reprezintă o tradiție a Colegiului nostru deoarece se desfășoară în fiecare an. Colectarea tuturor donațiilor a constat în fructe și legume pe care elevii împreună cu domnii diriginți și profesori le-au distribuit copiilor cu nevoi speciale, familiilor nevoiașe și diferitelor Instituții sociale partenere.

Razvan Vieriu