Noi succese la Colegiul Național „Grigore Ghica”, Dorohoi

Colegiul Național „Grigore Ghica”, Dorohoi și-a îmbogățit palmaresul cu două noi realizări remarcabile. Este vorba despre participarea soldată cu premii la Concursul național de produse finale ale proiectelor finanțate prin programe europene – „MADEFOREUROPE” – etapa județeană, 2018. Concursul s-a desfășurat pe două secțiuni: proiecte Erasmus+ și proiecte eTwinning. Iar implicarea colegiului în ambele secțiuni s-a concretizat în:

Locul I la secțiunea Erasmus+ cu proiectul KA2 – Parteneriat strategic între școli „SOS – Sick or sound: enhancing young Europeans’ competences to achieve health and prevent diseases”, desfășurat în perioada 2015-2017. Produsul final al proiectului SOS – sick or sound. Broșură finală a fost prezentat de eleva DUMITRAȘ ANDRA, din clasa a XII-a B, profesor coordonator Daniela Pavel.

Locul I la secțiunea eTwinning, cu proiectul „X-Ray – Blue Ray (from Marie Curie to Mariah Carey)”, desfășurat în perioada septembrie 2017 – ianuarie 2018. Produsul final a fost prezentat de elevul CÂRNEALĂ PETRU, din clasa a X-a F, coordonatde doamna profesoară Lidia Baroi.

S-a finalizat, așadar, cu succes un proiect, care deschide calea altor proiecte și altor premii, pe care elevii și profesorii Colegiului Național „Grigore Ghica” le merită. Felicitări, copii și felicitări, profesori coordonatori, pentru acești ani de muncă, ambiție, implicare și colaborare!

Emanuel Hurmuz