Concurs județean „Dezbatere și oratorie” la Colegiul Național „Grigore Ghica”

Colegiul Național „Grigore Ghica” Dorohoi – Concurs județean „Dezbatere și oratorie” + Simpozion, 19 mai 2018

I. Concursul județean „Dezbatere și oratorie”, coordonat de prof. Puiu Otilia, prof. Pavel Daniela și prof. Monica Ifrim, invită elevii din școlile județului Botoșani la o competiție prin care își vor dezvolta deprinderile de informare, documentare și argumentare, lărgindu-le orizontul educațional și profesional.

Concursul, adresat elevilor începători în debate, se va desfășura pe două secțiuni :

1. impromptu în limba română și limba engleză, probă individuală, pentru elevii claselor VII-XII
2. meciuri pe echipe în format World School, pentru elevii de liceu.

II. Simpozion „Rolul dezbaterilor în dezvoltarea personalității tinerilor”
Informații la adresa de e-mail dezbatere_oratorie_CNGG@yahoo.com

Emanuel Hurmuz