• grigore_ghicavv@yahoo.com

Proiect ERASMUS+ KA1 „Perspective și experiențe profesionale în IT – Programarea paginilor Web”

În perioada 23.09.-03.10.2019 se va derula procedura de selecție în vederea constituirii echipei de gestiune a proiectului ERASMUS+, Acțiunea Cheie1, „Perspective și experiențe profesionale în IT – Programarea paginilor Web”

Nr. referință: 2019-1-RO01-KA102-061905

Obiectivele proiectului:

Obiectivul general al proiectului este dezvoltarea competențelor profesionale ale elevilor de la profilul matematică-informatică prin experiențe de muncă la nivelul standardelor europene în cadrul unui parteneriat transnațional care să faciliteze integrarea pe piața muncii și perspective îmbunătățite de evoluție în carieră.

Obiectivele specifice ale proiectului sunt:

O1. Dobândirea de cunoștințe în limbajul de programare PHP pentru a crea situri web dinamice competitive pe piața europeană a muncii pentru 21 de elevi, timp de 2 săptămâni;

O2. Dezvoltarea, timp de 2 săptămâni, pentru 21 de elevi, a competențelor lingvistice (pentru a înțelege limbajul specializat IT) și a cunoștințelor culturale (pentru a se integra în realitatea socială a țării gazdă);

O3. Dezvoltarea, timp de 2 săptămâni, pentru 21 de elevi, a competențelor transversale de dezvoltare personală și profesională prin aplicarea de tehnici de relaționare și muncă eficientă în cadrul echipei;

O4. Dezvoltarea, timp de 2 săptămâni, a competențelor profesionale ale unui profesor titular de informatică în vederea pregătirii elevilor în web design (metode, tehnici și instrumente inovative) prin dezvoltarea unui CDȘ la standarde europene.

Apel selectie ERASMUS_VET

Apel_selectie_prof_ERASMUS_VET