• grigore_ghicavv@yahoo.com

Premii și distincții

„I’m in love with the GREEN EARTH”

Proiectul eTwinning „I’m in love with the GREEN EARTH” a obținut premiul al doilea la categoria de vârstă 12-15 ani, în cadrul ediției 2020 a premiilor eTwinning europene, în competiție fiind înscrise 932 de proiecte.

Aceste premii reprezintă cea mai înaltă formă de recunoaștere de care se bucură proiectele eTwinning, fiind acordate de un juriu internațional de experți celor mai bune proiecte dintr-un an, la nivel european.

Proiectul eTwinning „I’m in love with the GREEN EARTH” s-a derulat în anul școlar 2018-2019, a implicat colaborarea dintre 21 de profesori și 325 de elevi din Tunisia, România, Italia și Croația.  Din cadrul Colegiului Național „Grigore Ghica”, au participat elevi din clasa a XI-a D, coordonați de doamna profesor Baroi Lidia și elevi din clasa a XI-a A, coordonați de doamna profesor Drăghici Cristina Ionela.

Scopul acestui proiect a fost creșterea gradului de conștientizare a problemelor legate de mediu. Elevii noștri au dobândit multe informații despre schimbările climatice, încălzirea globală, tipurile de poluare și măsurile care trebuie luate pentru protejarea mediului înconjurător. Activitățile proiectului au implicat lucrul în echipe multinaționale, utilizând o varietate de instrumente web 2.0.

Ceremonia de premiere va avea loc cu ocazia ediției 2020 a Conferinței anuale eTwinning care se va desfășura on-line, în data de 22 octombrie.

Anul școlar 2016–2017 cu performanțele și autorii lor:

• BEȘLEAGĂ SARA – Premiul I la etapa județeană a Olimpiadei de Limba și Literatura Română și participare la etapa națională (prof. Anechi Loredana)

• BEȘLEAGĂ SARA – Premiul I la etapa județeană a Olimpiadei de Limba Engleză (prof. Puiu Otilia)

• SUBOTNICU ALIN – Premiul I la etapa județeană și Premiul I la etapa națională a Concursului de Matematică Aplicată „Adolf Haimovici” (prof. Stegaru Viorica)

• ACOJOCĂRIȚEI DIANA – Premiul I la etapa județeană și Mențiune la etapa națională a Concursului „Adolf Haimovici” (prof. Stegaru Viorica)

• PURICE CRINA – Premiul I la etapa județeană și Mențiune la etapa națională a Concursului „Adolf Haimovici” (prof. Stegaru Viorica)

• LEONTE TIBERIU – Premiul I și participare la etapa națională a Concursului „Adolf Haimovici” (prof. Șlincu Georgel)

• DUMITRAȘ ANDRA – Premiul I la etapa județeană și participare la etapa națională a Concursului „Adolf Haimovici” (prof. Șlincu Georgel)

• BĂEȘU RAREȘ – Mențiune la etapa județeană a Olimpiadei de Matematică (prof. Stegaru Viorica)

• BĂEȘU RAREȘ – Premiul II la etapa județeană a Olimpiadei de Fizică (prof. Pădurariu Silviu)

• BĂEȘU RAREȘ – Premiul II la Concursul de Fizică PHI (prof. Pădurariu Silviu)

• BĂEȘU RAREȘ – Premiul II la etapa județeană și participare la etapa națională a Concursului de Fizică „Ștefan Procopiu” – lucrări scrise (prof. Pădurariu Silviu)