Reuniune transnațională la Colegiul Național „Grigore Ghica”, Dorohoi

Pe 15 noiembrie, elevii și profesorii Colegiului Național „Grigore Ghica”, Dorohoi și-au luat rămas bun de la oaspeții germani, spanioli și polonezi, după o săptămână  de activități comune. În perioada 8-15 noiembrie, colegiul a găzduit prima reuniune transnațională din cadrul proiectului Erasmus+ „SOS – Sick or Sound”.

În prima zi a întâlnirii, s-a desfășurat un atelier de teambuilding, coordonat de elevele Elisabeta Ifrim (clasa a XII-a C) și Liliana Clim (clasa a XII-a D). Acesta a fost urmat de un alt atelier, de data aceasta de matematică – „EtML-Epidemic through Math Lens”, coordonat, evident, de un profesor de matematică – Bogdan Muraru, unul dintre coordonatorii întregului proiect.

Ziua a doua a fost una… gastronomică. Prin bunăvoința doamnei Lăcrămioara Beșleagă, la Asociația Sarepta s-a organizat o oarecare competiție culinară, fiecare țară gătind câte o rețetă tradițională și sănătoasă: supă de legume poloneză, salată nemțească de cartofi, Tortilla de Patatas spaniolă și, bineînțeles, plăcinte poale-n brâu moldovenești. Activitatea a fost coordonată de profesorii Iulia și Georgel Șlincu.

Miercuri, elevii clasei a XII-a D, coordonați de colega lor, Miriam Beșleagă, au realizat un atelier de lucru denumit „Emoții pozitive – cheia către o viață sănătoasă”. Au participat apoi la un City Game coordonat de prof. Daniela Adăscăliței, în timpul căruia oaspeții au descoperit monumentele reprezentative ale Dorohoiului. Spre seară, au fost invitați la o lecție de dans condusă de dl. coregraf  Dicu, alături de echipa de Street dance, condusă de Cosmin Tătaru.

În ziua de joi s-au făcut vizite de documentare la Cetatea Sucevei și la mănăstirile din zonă.
Vineri, cu susținerea Detașamentului ISU, Dorohoi, s-au desfășurat câteva lecții practice despre procedurile în cazul unui accident rutier și despre regulile de prim ajutor.

În ultima seară, musafirii au cântat, alături de corul colegiului, condus de prof. Carmen Agrăpinei, Imnul Uniunii Europene, iar trupa de dansuri Cordăreanca i-a delectat prin prezentarea obiceiurilor locale.

Așadar, prima reuniune transnațională pe pământ românesc a fost o frumoasă deschidere a unui proiect menit a isca și a consolida prietenii care ar putea deveni durabile.

20151113_092631(0)20151113_093432 20151112_155609(0) 20151114_183333 20151114_222905 20151113_161010

Razvan Vieriu