Concurs „1 Decembrie – Ziua românilor, Ziua Dorohoienilor” organizat de CN „Grigore Ghica” în parteneriat cu Primăria Dorohoi

În sala de spectacole a municipiului Dorohoi, miercuri, 02.12.2015, a avut loc un spectacol-concurs parte a proiectului educativ „1 Decembrie – Ziua românilor, Ziua Dorohoienilor”.

Aceasta manifestare a avut loc în parteneriat cu Primaria municipiului Dorohoi care, prin amabilitatea dl. primar, ing. Dorin Alexandrescu, a sponsorizat concursul. Dl. primar a fost prezent și de această dată alături de tinerii dorohoieni transmițându-le gânduri bune cu ocazia zilei naționale.

Concursul a avut 2 sectiuni:
1. Desene/colaje,
2. Prezentarea originală a temei proiectului.

Juriul concursului a fost format din: Prof. Blaga Dorinel, Prof. Puhăcel Daniel, Director CMC, Murariu Valuța, Viceprimar, Topalagă Lucian și director economic primărie Gavril Elena.

Au participat în concurs: Colegiul Național „Grigore Ghica” Dorohoi, Liceul „Regina Maria” Dorohoi, Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Sfântul Ioan Iacob” Dorohoi, Școala Gimnazială Nr.1 Dorohoi, Școala Gimnazială „Ștefan cel Mare” Dorohoi, Școala Gimnazială Nr.4 Dorohoi, Școala Gimnazială „Spiru Haret” Dorohoi, Școala Gimnazială „ Al.I. Cuza” Dorohoi, Școala Gimnazială „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi, Școala Gimnazială Cristinești, iar la final cei prezenți au ascultat grupul vocal al colegiului.

Clasamentul a fost următorul:
Secțiunea 1: Desene/colaje
Premiul I – Sandu Lavinia, Liceul „Regina Maria” Dorohoi