1 Decembrie la Colegiul Național „Grigore Ghica” Dorohoi

La Colegiul Național „Grigore Ghica” din Dorohoi, ziua națională a României și a tuturor românilor s-a sărbătorit, ca în fiecare an, cu bucurie. Una dintre activitățile desfășurate a fost aceea a elevilor clasei a XI-a F, îndrumați de doamna profesoară Lidia Baroi, care au realizat un simpozion dedicat marii sărbători.

Participanții s-au delectat cu momente literar-muzicale și cu dansuri tradiționale. Principalul punct de atracție l-a constituit sceneta „Undeva-n Ardeal”, al cărei scop a fost acela de a recrea atmosfera unei case țărănești din preajma războiului. Și, fiind vorba de atmosferă tradițională, cum să lipsească bucatele? Mămăliga, plăcintele, cozonacul, colacii, sarmalele, toate au fost pe masă.

Ca de obicei, solemnitatea și bucuria sărbătorii au fost întregite de spectacolul oferit de grupul vocal al colegiului, pregătit și condus de doamna profesoară Carmen Agrăpinei.

Toate acțiunile care au marcat evenimentul au reușit să stimuleze spiritul patriotic al elevilor și să le recompună imaginea momentului în care visul cel mai mare al românilor s-a realizat, prin jertfa unor eroi care au crezut în el.

Razvan Vieriu