SEG – Suntem Egali la Ghica

În săptămâna 16-20.11.2015, Colegiul Național „Grigore Ghica” Dorohoi a derulat în cadrul Săptămânii Educației Globale, proiectul „Suntem Egali la Ghica”. Proiectul a oferit elevilor posibilitatea de a se implica în diferite activități extrașcolare prin care au conștientizat necesitatea adoptării unui comportament asertiv, tolerant, egal față de cei din jurul lor.

Au fost activități organizate de fiecare clasă la ora de consiliere și orientare și care s-au concretizat în dezbateri, prezentări power-point, desene, pliante, fotografii, filmulețe create de elevi. Aceste activități au fost completate de cele organizate la nivelul școlii de câteva echipe de profesori. Elevii colegiului au desfășurat în această săptămână și activități de voluntariat, donând alimente. S-au încheiat parteneriate cu Școala Gimnazială „Spiru Haret”, Școala Gimnazială „Al. I. Cuza”, Școala Gimnazială „Mihail Kogălniceanu”, Centrul de zi pentru copii „Jurjac”, Direcția de Asistență Socială, Căminul de bătrâni, Liceul Teahnologic Special „Ion Pillat”, Complexul de apartamente „Floare de colț”, Asociația nevăzătorilor.

Tot colegiul s-a mobilizat, s-a lucrat de la egal la egal profesori, elevi, parteneri, dovedind nu doar prin mesajele transmise de activități ci și prin puterea exemplului personal că SUNTEM EGALI LA GHICA.20151119_135317 20151119_135325 20151126_130949

Razvan Vieriu

%d blogeri au apreciat: