Colegiul Național „Grigore Ghica” Dorohoi – Spectacol umanita

Pe scena Sălii Teatrului Dorohoi, marți, 9 iunie 2015, s-a desfășurat cel de-al treilea spectacol umanitar din cadrul proiectului „Promovăm și susținem valorile în rândul elevilor botoșăneni” – ediția a V-a, derulat de Asociația Învățătorilor din județul Botoșani.

Acesta a fost organizat de Colegiul Național „Grigore Ghica” din Dorohoi, cu scopul de a sprijini elevi din cadrul unității de învățământ, cu rezultate școlare deosebite, dar cu probleme financiare. Elevii colegiului au prezentat momentele artistice care au contribuit la colectarea sumelor necesare pentru premierea colegilor lor.

Este minunat să vezi cum solidaritatea elevilor dintr-o unitate de învățământ aduce zâmbetul pe chipurile unor colegi aflați în dificultate materială și le întărește acestora convingerea că nu sunt singuri în fața vitregiilor sorții, că se pot baza pe ajutorul „aproapelui”.

Razvan Vieriu