• 0231 613 464
 • grigore_ghicavv@yahoo.com

EPAS – Școală candidat

“(E)PAS-ul către o Europă așa cum ne-o dorim”

Colegiul Național „Grigore Ghica” Dorohoi este una dintre cele 10 școli selectate să participe la programul EPAS – „Școli Ambasador ale Parlamentului European“ alături de licee din Cluj, Iași, București, Suceava, Hunedoara, Brăila, Constanța și Timișoara.

 

Echipa

Ambasadorii seniori:

 • prof. dr. Baroi Lidia
 • prof. Monica Ifrim
 • prof. Pavel Daniela

Ambasadorii juniori:

 • Hrițcu Alexandra – clasa a IX-A
 • Culicianu Elys-Narcis – clasa a IX-A
 • Hrițcu Alexandru-Marius – clasa a IX-A
 • Pojoga Luca-Alessandro – clasa a IX-A
 • Vicol Bianca-Alexandra – clasa a IX-A
 • Iacob Denisa-Ioana – clasa a IX-F
 • Ifrim Ana Maria – clasa a IX-F
 • Moga Andrada-Anastasia clasa a IX-F
 • Țari Maria-Alexandra – clasa a IX-F
 • Ciulei Sorana-Ioana – clasa a X-D
 • Murariu Diana-Elena – clasa a X-D
 • Pintilei Sara – clasa a X-D
 • Viziteu Miruna-Alexandra – clasa a X-D
 • Buliga Erika-Gabriela – clasa a XI-a G
 • Bighiu Denis-Gabriel – clasa a XI-a G

 

Informații

Coordonat de către Biroul de Informare al Parlamentului European (BIPE) în parteneriat cu Ministerul Educației Naționale și cu sprijinul Asociației APDD-Agenda 21, programul urmărește îmbunătățirea cunoștințelor despre Europa și democrația parlamentară europeană în rândul tinerilor. Prin activitățile propuse, aceștia se familiarizează cu posibilitățile pe care cetățenia europeană le oferă, precum și cu rolul pe care Parlamentul European îl joacă în procesul decizional european. În același timp, elevii vor afla ce înseamnă UE pentru viața lor de zi cu zi și ce pot face ei pentru ca Europa să fie, în viitor, așa cum și-o doresc.

Prezentare program EPAS_feb2021

Institutii UE

 

 

Activități

Materiale

Programul „Școli-ambasador ale Parlamentului European”

Spațiul învățării

Materiale didactice