Târgul Liceelor din zona Dorohoi s-a încheiat cu succes

Târgul Ofertelor Educaționale 2022, proiect inițiat de Inspectoratul Școlar Județean Botoșani, s-a desfășurat în perioada 12-14 mai 2022 la Colegiul Național “Grigore Ghica” din Dorohoi, instituție gazdă a acestei primei ediții a ofertelor educaționale.

Fiecare liceu participant:

• Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Sfântul Ioan Iacob” Dorohoi,
  • Liceul „Regina Maria” Dorohoi,
  • Liceul Tehnologic „Alexandru Vlahuță” Șendriceni,
  • Liceul „Dimitrie Cantemir” Darabani,
  • Liceul Teoretic „Anastasie Bașotă” Pomârla,
  • Școala Profesională „Sfântul Apostol Andrei” Smârdan,
  • Colegiul Național „Grigore Ghica” Dorohoi,

și-a amenajat standul cât mai creativ și atractiv utilizând drept materialele de promovare pliante, fluturași, reviste, broșuri, flyere, roboți, trofee, diplome, panouri informative etc.

Liceenii voluntari au promovat unitatea de învățământ la care studiază și au prezentat elevilor vizitatori, însoțiți de profesori, planul de școlarizare pentru clasa a IX-a, anul școlar 2022-2023. De asemenea, responsabili și punctuali în răspunsuri, voluntarii de la cele șapte licee le-au împărtășit colegilor din gimnaziu aspecte din experiența lor personală privind alegerea liceului și au evidențiat exigențele și oportunitățile fiecărui profil. Explicațiile și exemplele oferite în cadrul acestei activități au fost extrem de utile elevilor, ajutându-i astfel în alegerea unei viitoare cariere.

Această primă ediție a Târgului Liceelor a fost un succes, de-a lungul celor trei zile participând peste 750 de elevi de la școlile gimnaziale din Dorohoi, precum și din localitățile limitrofe.

(prof. Monica Ifrim, consilier educativ)