Colegiul Național „Grigore Ghica” Dorohoi și Școala Specială „Ion Pillat” Dorohoi, locul I la Concursul Național „Împreună pentru viitor”

Inspectoratul Școlar Județean Botoșani a organizat, în data de 20 aprilie 2018, faza județeană a Concursului Național de dans modern și tradițional „Împreună pentru viitor”, elevii din Dorohoi obținând locul I la secțiunea dans modern și vor participa la etapa regională. Evenimentul este parte a Strategiei Naționale de Acțiune Comunitară (SNAC) și a fost găzduit de Palatul Copiilor Botoșani.

Sistemul Național de Acțiune Comunitară dezvoltă și promovează activitățile de voluntariat realizate de către elevi și cadre didactice. La acest concurs de dans participă echipe formate din elevi voluntari, proveniți din unități de învățământ care derulează parteneriate în cadrul SNAC (grădinițe, școli generale, licee) și elevi beneficiari (din centre școlare de educație incluzivă, școli speciale, case de tip familial, centre de plasament).

Colegiul Național „Grigore Ghica” Dorohoi participă la acest concurs încă de la prima ediție (2008), având ca parteneri devotați Școala Profesională Specială „Ion Pillat” Dorohoi și Clubul Copiilor Dorohoi. În acest an, instituțiile partenere au participat cu trupa de dans modern „Speranța”, alcătuită din elevi beneficiari de la Școala Profesională Specială „Ion Pillat” Dorohoi (Andrici Anamaria, Burlacu Roxana-Gabriela, Chiriac Pansela, Corneanu Dumitrel, Murariu Mugurel, Motoc Elisabeta ) și din elevi voluntari de la Colegiul Național „Grigore Ghica” Dorohoi (Apostol Rareș-Ionuț, Brînzilă Maria-Giorgiana, Coțovanu Ramona-Nicoleta, Lungu Cristian-Emilian, Romaniuc Mădălin-Petrișor, Severincu Andreea-Eliada), copiii fiind coordonați de profesor Ilaș Ana și profesor Diaconu Mariana de la Școala Profesională Specială “Ion Pillat” Dorohoi, profesor Agrăpinei Carmen și profesor Ifrim Monica de la Colegiul Național “Grigore Ghica” Dorohoi și profesor Dicu Constantin de la Clubul Copiilor Dorohoi

(prof. Monica Ifrim, responsabil Comisia pentru promovarea imaginii școlii)

Emanuel Hurmuz