Arhivă zilnică22 aprilie 2016

CN „Grigore Ghica” Dorohoi a primit pentru a doua oară distincția de „Școala de Chimie”. Vezi premianții!

Premiile la concursurile de chimie au intrat deja în firescul vieții Colegiului Național „Grigore Ghica”. Nici anul acesta nu a constituit o excepție. Pentru a doua oară, consecutiv, colegiul a primit distincția de „Școala de Chimie”, după rezultatele mai mult decât frumoase obținute la Concursul Național de Chimie „Magda Petrovanu”, desfășurat la Facultatea de Chimie a Universității „A. I. Cuza” din Iași, în data de 16.04.2016.img1

Au participat aproape 1300 de elevi din județele: Botoșani, Suceava, Iași, Vaslui, Bacău, Neamț, Galați, Vrancea, Constanța, Buzău.

DAS Dorohoi – Colegiul Grigore Ghica Dorohoi, Proiect educațional „Copiii nu au preț”

Acțiunea a fost initiată de către profesori si elevi ai Colegiului Grigore Ghica Dorohoi, fiind programată în cadrul activităților desfăsurate în perioada 18- 22 aprilie 2016, sub egida „Școlii Altfel“.

Scopul campaniei este de a-i informa, ai face să conștientizeze, ai preveni pe elevi asupra pericolului traficului de ființe umane, dar și a drepturilor pe care le au în societate.

Scopul acestei întâlniri a vizat cu prioritate conștientizarea factorilor de risc și abordarea educației pentru prevenirea situațiilor de risc, in special  traficul de minori, în scopul identificării modalităților eficiente de prevenire și înlăturare a riscurilor expunerii la fenomenul traficului de persoane, și totodată adoptarea unei atitudini unitare a școlii și a întregii comunități cu privire la pericolul reprezentat de acestea.

În cadrul activității au fost difuzate filmulete educative cu mesaj antitrafic si spoturi video și s-au implicat participanții în discuții libere pe tema aleasă.img1